Aktuatory na bazie kompozytu silikon/etanol
Prace badawcze skupione są na badaniu potencjału nowego materiału inteligentnego jakim jest kompozyt silikon/etanol, do budowy nowych aktuatorów.
Kompozyt silikon/etanol składa się materiału osnowy-gumy silikonowej w której osadzone są pęcherzyki wypełnione ciekłym etanolem. Po podgrzaniu do temperatury zmiany stanu skupienia z ciekłego na gazowy etanolu następuje jego wielokrotny wzrost jego objętości, powodujący także ekspansje otaczającego go materiału. W przypadku ochłodzenia etanol ponownie skrapla się w pęcherzykach a materiał dzięki siłą sprężystości osnowy powraca do pierwotnych wymiarów.
Jedną z najbardziej obiecujących cech tego materiału jest jego zdolność osiągania odkształceń dochodzących nawet do 100%, co wyróżnia go spośród wielu innych materiałów inteligentnych. Ponadto cechuje się łatwością wykonania i formowania- wytwarza się go bowiem przez odlewanie zmieszanego silikonu odlewniczego z etanolem.
Sterowanie kompozytem opiera się na kontrolowaniu przemiany ciecz-gaz etanolu poprzez podgrzewanie lub chłodzenie materiału.
Prowadzone prace obejmują:
-projektowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych aktuatorów na bazie kompozytu silikon/etanol
-badanie metod sterowania aktuatorami na bazie kompozytu silikon/etanol
-badanie zastosowania metod przetwarzania energii elektrycznej na ciepło w celu sterowania zachowaniem kompozytu
Przykładowe konstrukcje aktuatorów