Pozostał jedynie TYDZIEŃ do zakończenia etapu zgłoszeń do Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, organizowanego w Polsce przez Fundację Jamesa Dyson. Konkurs przeznaczony jest dla studentów, a także niedawnych absolwentów kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem. Zadanie konkursowe: zaprojektuj wynalazek, który rozwiązuje problem. Nagroda to 27 000 złotych na etapie krajowym oraz 162 000 złotych na etapie międzynarodowym. Projekty można zgłaszać do 6 lipca 2022 r.
Do Konkursu Jamesa Dysona można zgłaszać się pod linkiem.
Konkurs Nagroda Jamesa Dysona realizowany jest od 2005 r. na arenie międzynarodowej. Zwycięzcy zdobywają niezbędne środki finansowe oraz uznanie na całym świecie, a tym samym czynią jakże ważne pierwsze kroki na drodze do wcielenia swoich pomysłów w życie. W 2021 roku konkurs po raz pierwszy został zrealizowany na terenie naszego kraju. Polskie jury wybrało krajowego zwycięzcę – projekt XTRUDE ZERO, autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu. Laureaci zaprojektowali dostępną publicznie maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku.
Więcej informacji o Konkursie Nagroda Jamesa Dysona
Na co mogą liczyć zwycięzcy?
- Nagrody pieniężne. Zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 000 zł, a zwycięzcy etapu międzynarodowego nawet 162 000 zł na potrzeby dalszych prac nad wynalazkiem.
- Rozgłos medialny. Zdobywcy Konkursu Nagrody Jamesa Dysona cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony mediów, opinii publicznej i profesjonalistów z branży, co otwiera im wiele drzwi oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów i pozyskiwaniu wsparcia dla projektu.
- Wspieranie zwycięzców poprzednich edycji. W tym roku organizatorzy uruchomili specjalną platformę dla wynalazców, którzy komercjalizują swoje wynalazki. Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach, nawiązywać kontakty, dzielić się doświadczeniami i wspierać się nawzajem np. w formie mentoringu.
Zwycięzcy ostatnich edycji konkursu
- Główna Międzynarodowa Nagroda 2021 – HOPES (Singapur)
Urządzenie do bezbolesnego badania ciśnienia wewnątrzgałkowego w domowych warunkach, ułatwiające diagnozowanie jaskry (autorzy: studenci Narodowego Uniwersytetu Singapuru).
- Międzynarodowa Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój 2021 – Plastic Scanner (Holandia)
Niedrogie, poręczne urządzenie, które rozpoznaje różne rodzaje plastiku, ułatwiając segregację odpadów (autor: Jerry de Vos z Uniwersytetu Technicznego w Delfcie).
- Międzynarodowa Nagroda w kategorii Medycyna 2021 – REACT (Wielka Brytania)
Urządzenie, które może uratować czyjeś życie, tamując krwotok z rany zadanej nożem (autor: Joseph Bentley z Uniwersytetu w Loughborough).
- Główna Międzynarodowa Nagroda 2020 – The Blue Box (Hiszpania)
Autorką projektu była 23-letnia Judit Giró Benet. The Blue Box to nowa technologia, która wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji do wykrywania raka piersi w warunkach domowych na podstawie próbki moczu.
- Międzynarodowa Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój 2020 – AuREUS System Technology (Filipiny)
Projekt 27-letniego Carveya Ehrena Maigue’a. AuREUS to nowy rodzaj materiału wykonanego z odpadów roślinnych, który przetwarza promieniowanie UV w energię odnawialną.
O konkursie. Zadanie konkursowe
Skonstruuj coś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.
Przebieg konkursu
Najpierw zgłoszone projekty są oceniane na poziomie krajowym przez niezależne jury. W każdym kraju biorącym udział w konkursie zostaje wyłoniony jeden projekt zwycięski i są przyznawane dwa wyróżnienia. Spośród zwycięzców krajowych zespół inżynierów firmy Dyson dokonuje selekcji 20 zgłoszeń, które przejdą do ścisłego finału. Sir James Dyson osobiście rozpatruje te 20 zgłoszeń i przyznaje nagrody międzynarodowe.
Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń: 6 lipca 2022 r.
Rejestracja i media
Zarejestruj się i zgłoś swój projekt poprzez stroną internetową
Aktualności