Innowacje w obróbce i oprzyrządowaniu

Technologia szybkiej oceny i ustawiania odlewów do obróbki

Projekt wykonywany w latach 2013-2016 w ramach konsorcjum z firmą Famot Pleszew sp. z o.o.  oraz ITA sp. z o.o. Współfinansowany przez NCBiR w ramach grantu INNOTECH-K3/IN3/15/226458/NCBR/14. Celem projektu było opracowanie i zweryfikowanie nowej technologii: bazowania, ustawiania i obróbki korpusów żeliwnych obrabiarek z użyciem 3 prototypowych elementów: stanowiska pomiarowego wyposażonego w skaner optyczny sterowany robotem, systemu informatycznego przetwarzającego dane pomiarowe i przekazującego wyniki do stanowiska obróbkowego, modułowego systemu przyrządów z możliwością automatyzacji. W ramach projektu zbudowano stanowisko pomiarowe wyposażone w zrobotyzowany skaner, magazyn odlewów, system załadowczo-rozładunkowy oraz pole odkładcze, a także opracowano konstrukcję, zbudowano i zbadano modułowe przyrządy do ustawiania i obróbki odlewów.

 

Bezodpadowa technologia kształtowania elementów armatury wody pitnej z bezołowiowych stopów miedzi

Projekt badawczy nr POIR.04.01.02-00-0030/2016 realizowany w ramach Konsorcjum ecoFAS w składzie: Politechnika Poznańska (Lider), Fabryka Armatur Swarzędz Sp. z o. o. (Beneficjent) oraz Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu (Sieć Łukasiewicz) i Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach (Sieć Łukasiewicz). Efektem projektu było opracowanie rodziny nowych bezołowiowych stopów miedzi przeznaczonych na elementy armatury wody pitnej, opracowanie technologii ich kucia oraz budowa prototypowego stanowiska badawczego do precyzyjnego cięcia wstępniaków na potrzeby kucia bezwypływkowego. Ponadto, do tej pory w ramach projektu powstały: 1 zgłoszenie patentowe pt. Urządzenie do pomiaru ciągłego objętości pręta okrągłego i sposób pomiaru ciągłego objętości pręta okrągłego, nr P.431161 z dnia 16.09.2019, 2 artykuły, 5 referatów oraz 2 prace dyplomowe (Michał Zielinski, Rafał Szymański) wyróżnione w wojewódzkim i ogólnopolskim konkursie o nagrodę Prezesa SIMP na najlepsze prace dyplomowe w kraju o profilu mechanicznym.

 

Pneumatyczny docisk szybkomocujący

Projekt opracowany w roku 2013 na zlecenie firmy RAIS-TOOLS sp. z o.o. Współfinansowany przez PARP w ramach programu Bon na innowacje.

W ramach projektu opracowano konstrukcję pneumatycznego docisku szybkomocującego zamkniętego z elektronicznym odczytem położenia tłoka. Opracowano schemat kinematyczny i przeprowadzono analizę cyklu pracy projektowanego urządzenia. Dla zakładanych obciążeń dobrano materiały na elementy wykonawcze, elementy standardowe, w tym złączne oraz elementy elektryczne odczytujące i sygnalizujące położenie tłoka. Przyjęto 200 000 cykli bezawaryjnej pracy. Wykonany prototyp poddano badaniom, obejmującym wykonanie 1200, 10 000 i 50 000 cykli roboczych. Przed rozpoczęciem badań dokonano pomiaru geometrii korpusu docisku za pomocą skanera optycznego 3D. Pomiar ten powtarzano po zakończeniu każdego etapu badań, w celu dokonania oceny odkształcenia trwałego korpusu. Za pomocą kamery termowizyjnej określano stopień nagrzewania się węzłów łożyskowych w funkcji czasu cyklu pracy. Przeprowadzono pomiar siły dociskającej wywieranej przez końcówkę roboczą docisku oraz pomiar momentu na kwadratowych czopach docisku.

Opracowano zgłoszenie wzoru użytkowego do Urzędu Patentowego ze wskazaniem 2 istotnych innowacji opracowanej konstrukcji.

 

Przyrząd ustalający mocujący

Prototyp wykonany w roku 2015 w ramach pracy dyplomowej Jarosława Michalskiego. Prace obejmowały opracowanie koncepcji urządzenia, konstrukcji mechanicznej oraz wykonanie i uruchomienie prototypu.

 

Automatyczne przyrządy obróbkowe

Prototypy wykonywane w ramach badań własnych pracowników LMI.

 

Automatyczne przyrządy poziomujące

Prototypy wykonywane w ramach badań własnych pracowników LMI.

 

Badania ustawiania odlewów do obróbki

Badania wykonywane w ramach badań własnych pracowników LMI.

 

 

lmi1

 

 

lmi2

 

 

lmi3

 

 

lmi4

 

 

lmi5